TARIM VE GIDA GAZETECİLERİ SERTİFİKALANACAK!

TAGYAD

Tarım Gıda Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TAGYAD) tarafından organize edilen Ortadoğu Tarım Gazetecileri Forumu, bu yıl 6’ncısı 2-4 Mayıs 2018 tarihleri arasında gerçekleşen Gıda Güvenliği Kongresi ile eş zamanlı olarak yapıldı. TAGYAD, Türkiye’de ‘Tarım ve Gıda Gazeteciliği Sertifika Programı’ oluşturabilmek için girişimlerde bulunacak. Tarım Gıda Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TAGYAD) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Uğural, Ortadoğu Tarım Gazetecileri Forumu Sonuç Bildirgesi’ni açıkladı.

TAGYAD ev sahipliği yaptı

Açıklamasında, tarım ve gıda gazeteciliğinin öneminin her geçen gün arttığını, bu çerçevede sektöre ilişkin uluslararası gelişmeler ve işbirliğine yönelik çalışmaların da ayrı bir değer kazandığını vurgulayan Uğural, “Tarım Gıda Yazarları ve Gazetecileri Derneği olarak 2-4 Mayıs 2018 tarihlerinde İstanbul’da Grand Cevahir Hotelde 6. Gıda Güvenliği Kongresi ile aynı zamanda gerçekleştirdiğimiz Ortadoğu Tarım Gazetecileri Forumu, bu bağlamda bir ilki oluşturdu. Gerek yönetim kurulumuz gerekse dernek üyelerimizin yoğun çabalarıyla bir yandan Ortadoğu ülkelerinden gelen çok sayıda tarım gazetecisi dostumuzu en iyi şekilde ağırlamaya, diğer yandan da ülkemizi en etkin biçimde tanıtmaya çalıştık” dedi.

“Eksik ve yanlış bilgilenme, bilgi kirliliğine yol açıyor”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının destekleri ve Uluslararası Tarım Gazetecileri Federasyonu (IFAJ) işbirliği ile düzenledikleri Forum’da tarım ve gıda gazeteciliğini uluslararası ölçekte tartışmaya açtıklarını bildiren İsmail Uğural, “Ortadoğu ülkelerinde bu alanda yapılabilecek ortak çalışmalar üzerinde durduk. Eksik ve yanlış bilgilenmenin yol açtığı bilgi kirliliği konusunda çözüm önerilerini ele aldık” ifadelerini kullandı. Uğural, Forum sonuçlarını şöyle açıkladı:

Ortadoğu Tarım Gazetecileri Forumu Sonuçları

“Forum sonuçlarının üç ayrı yönüyle değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Birincisi tarım gazeteciliğinin en önemli işlevinin ‘Bilgi Seferberliği’ (Knowledge Mobilisation) yaratmak, başka bir ifadeyle çiftçi ile diğer tüm sektörel paydaş ve bileşenler arasında doğru ve etkin haberleşmenin sağlanması açısından köprü rolü oynamak. İkincisi Tarım Gazeteciliğinin (Agricultural Journalism) yakın gelecekte işlev ve öneminin giderek artmasıyla birlikte bu alanda faaliyet gösteren herkesin bilgi ve fikir düzeyini geliştirmesini desteklemek.