“GIDAMIZI KORUYALIM VE SOFRAMIZA SAHİP ÇIKALIM”

TAGYAD

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), 29 Eylül 2020 Salı günü ilk defa düzenlediği bir çevrimiçi etkinlik ile ‘Gıda İsraf ve Kayıpları’ konusunda uluslararası düzeyde ‘farkındalık’ sorununun önemine değindi.
Çünkü sorun çok güncel ve çok dramatik. Tüm dünyada 1 milyara yakın insan her akşam yatağa aç giriyor. Her 6 saniyede bir çocuk açlıktan ölüyor! Her yıl dünyada üretilen toplam gıda ürünlerinin üçte biri çöpe atılıyor. Bu hem ulusal hem de uluslararası bir acil sorun. Mutlaka çözülmesi gerekiyor. Ama önce bu konuda çok geniş bir ‘farkındalık’ oluşturulması stratejik önem taşıyor.
Bu çerçevede, Tarım ve Orman Bakanlığı ile FAO’nun birlikte düzenlediği  “GIDANI KORU-Sofrana Sahip Çık” kampanyasını, Tarım Gazetecileri ve Yazarları Derneği (TAGYAD) olarak fazlasıyla önemsiyoruz. Burada amaç, gıda israf ve kayıpları konusunda sosyal bir farkındalık oluşturmak. Bunu hep birlikte yapmalıyız. Toplum olarak birlikte başarmalıyız. 
Sonuç itibarıyla, tüm medya mensupları ile birlikte TAGYAD üyelerimizi gıda israf ve kayıpları ile mücadele konusunda ortak duyarlılığa ve tarladan sofraya uzanan üretim – tüketim zincirinde israf ve kayıpları önleme çalışmalarına destek olmaya davet ediyoruz.


Saygılarımızla…
Buket Sakmanlı Apaydın
TAGYAD Genel Sekreteri